KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 16292011

nr 1629 2011

Margareta Hyltén-Cavallius

(1917-2009), Sverige

"Baalbek, Libanon". Signerad, daterad -73m. Akvarell, bildmått: ca 8x8 cm, yttermått inklusive ram: 19,5x19,5 cm

Margareta Hyltén-Cavallius, svensk målare född i Halmstad 1917, död 2009.

Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

måndag 17 juni 2024
kl 19:48:17

  • Tema
  • 17 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Margareta Hyltén-Cavallius

Läs mer om Margareta Hyltén-Cavallius